raspberry pi 2

Raspberry pi webová farma úvod

Alebo ako som poskladal malú webovú farmu

Raspberry pi je skutočne fenomén. A tak som sa rozhodol po asi dvoch rokoch používania ( hrania, testovania ) zhrnúť a spísať moje osobné skúsenosti a poznatky. Naučil som sa mnoho nových vecí a preto sa chcem o nich podeliť.

Na začiatku bolo raspberry pi B

Postupom času som sa dostal od prvého rpi model B ( 256 MB RAM )  až ku celkovo štyrom raspberičkam ( ďalšie tri su raspberry pi model 2 ). A bolo teda len otázkou času kedy ich budem chcieť zapojiť do kopy. Možnosti využitia tohto malého kúsku hardvéru sú neuveriteľné, a komunita ľudí okolo je fantastická. Mne sa najviac zapáčila možnosť ukryť webový server za reverzné proxy (load balancer). Tak som to vyskúšal.

IMG_0098

V následujúcich dieloch sa pokúsim zrekapitulovať postup výstavby mojej malej webovej farmy 😉 od inštalácie raspbianu, cez nastavenie zabezpečenia ( logwatch, fail2ban, iptables ), rozchodenie webových serverov caddy a nginx s php až po ssl certifikát od letsencrypt a záťažové testy.

Tieto postupy a návody sú v prvom rade pripomienkou pre mňa, ako som to vlastne robil, ak by som to ešte potreboval zopakovať 🙂 Použiť ich môže ktokoľvek, ale len na vlastné riziko. Za ich správnosť neručím.

Realizáciu projektu je možné nájsť na: https://cluster.zwerimex.com/. Z dôvodu údržby alebo preťaženia môže byť adresa dočasne nedostupná 🙁

Finálna verzia webovej farmy

IMG_0102

Po viacerych zmenách som dospel k takejto zostave:

  • 3 ks raspberry pi 2
  • 1 ks raspberry pi B
  • 4 ks sd karta 16 GB
  • 4 ks napájanie (5V, 2A)
  • 1 ks adaptér usb2.0 na rj45
  • 1 ks 100Mb switch
  • ethernetové káble
  • hliník, spojovací material

a k takémuto zapojeniu:

raspberry pi web clusterInšpiráciu som čerpal z rôznych internetových zdrojov, ale predovšetkým z: Build a Compact 4 Node Cluster.

Mechanická konštrukcia

Ako základňu pre uchytenie pcb som použil hliníkový profil s hrúbkou 3 mm. Do profilov som vyvŕtal 8 otvorov s priemerom 3,5 mm. Hrany otvorov som odihlil väčším vrtákom.

raspberry pi otvor

4 otvory som použil na primontovanie plastového dištančného stĺpika na prichytenie pcb a 4 otvory na primontovanie kovového dištančného stĺpika na zmontovanie základní. Na prvú základňu som dištančné stĺpiky prichytil skrutkou M3.

raspberry pi distancny stlpik

Raspberry pi plošný spoj som nasunul na plastový dištančný stĺpik, výška 8 mm, vonkajší aj vnútorný závit M3. Základne medzi sebou som nasunul na kovový dištančný stĺpik, výška 30 mm, vonkajší aj vnútorný závit M3.

raspberry pi 2 web cluster

Keďže stĺpiky majú aj vonkajší a aj vnútorný závit, je ich možné stohovať jeden na druhý. Tak je možné túto konštrukciu podľa potreby ďalej rozširovať.

IMG_0100

A už len poznámka na záver, tento projekt nemá žiadne reálne využitie, je to len vyslovene moja voľnočasová zábavka a priestor na aktívny relax. V následujúcom diely sa budem zaoberať inštaláciou operačného systému a prvotným nastavením.

Text neprešiel žiadnou jazykovou a ani odbornou korektúrou.

Zdieľaj to:

2 odpovede na „Raspberry pi webová farma úvod“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.